máj. 26 2010 / michal
Kvôli svojmu vysokému obsahu psychoaktívnej THC (8-25 %) je táto konopa drogou a väčšina vlád na svete ju má na zozname zakázaných látok proti ktorým sa vedie tvrdá protidrogová politika. Táto skutočnosť spôsobuje, že priemyselné využitie psychoaktívnej konopy je oveľa problematickejšie ako využitie konopy technickej. Nevyhnutnou podmienkou rozvoja spracovateľského priemyslu na báze psychoaktívnej konopy je jej úplná alebo čiastočná legalizácia.
Úplná legalizácia konopy nie je predmetom našej práce, ale pre komplexný pohľad na problematiku priemyselného využitia konopy siatej je nevyhnutné aby sme sa tejto témy aspoňpovrchne dotkli a poukázali na jej úlohu vo farmaceutickom priemysle.
Psychoaktívna konopa sa pestuje pre jej vysoký obsah THC, ktorý má preukázateľne terapeutické účinky na ľudský organizmus.
Extrahované THC je excelentnou surovinou na výrobu liekov a liečiv.
V začiatkoch nášho storočia všetky významné farmaceutické spoločnosti bežne používali konopné extrakty na prípravu veľkého množstva liečiv. Možno i preto Americká medicínska asociácia v roku 1937 pred Kongresom protestovala proti zákazu konopy. Známou sa stáva skutočnosť, že vysoký obsah vitamínov a nenasýtených mastných kyselín v konopnom oleji prispieva k samoliečebným schopnostiam tela.
Z hlavných terapeutických využití cannabis vyberáme:
* Astma a dýchacie problémy – najmenej 3 000 rokov poskytovala konopa úľavu astmatikom a za týmto účelom bola využívaná hlavne v 19. storočí. Inhalácia dymu z konopy spôsobuje až hodinu trvajúcu bronchiálnu dilatáciu (rozšírenie priedušiek). Obdobný efekt orálne aplikovaného THC trvá až 6 hodín.
* Zelený očný zákal – milióny ľudí na svete trpí zeleným očným zákalom, nevyliečiteľnou očnou chorobou, pri ktorej ničím neobmedzovaný vzostup vnútroočného tlaku spôsobuje neodstrániteľné poškodenie sietnice a očného nervu a následné oslepnutie. Glaukom je do určitej miery kontrolovateľný liekmi, ktoré však majú nebezpečné vedľajšie účinky – okrem konopy. V dôležitej správe z roku 1971 vedci R.S. Hepler a I.M. Frank ukazujú, že fajčenie konopy znížilo vnútroočný tlak o 25% behom tridsiatich minút. Naviac o 50% klesla produkcia sĺz a tlak očného pulzu.
* Antiemetikum – v 70. rokoch pacienti trpiaci Hodgkinsovou chorobou a ďalšími typmi rakoviny, podstupujúci chemoterapiu zistili, že keď pred chemoterapiou fajčili marihuanu trpeli menej žalúdočnou nevoľnosťou a zvracaním . Štúdia uverejnená v New England Journal of Medicine, uvádza že THC zamedzilo žalúdočnú nevoľnosť a zvracanie u 81% pacientov.
* Liečenie nádorov – bolo dokázané, že THC a CBN potláčajú Lewisov pľúcny nádor. THC a CBN zabrzdili primárny nádorový rast z 82% na 25%. Protinádorový účinok THC a CBN je veľmi selektívny, pretože potláča nádorové bunky bez narušenia buniek normálnych.
* Epilepsia, bolesti chrbta a svalové kŕče – ľudová medicína poznala účinnú moc konopy proti kŕčom počas tisícročí. Prvá európska správa o týchto efektoch bola publikovaná dr. Williamom O’Shanghnessym, ktorý dospel k názoru, že “medicína získala protikŕčový liek nesmiernej hodnoty”. Tisíce obetí mnohých typov kŕčov a epilepsie, rôznych foriem paralýzy chváli konopu pre jej výnimočnú uvoľňujúcu silu.
* Antibiotikum – kanabinoidné kyseliny efektívne obmedzujú a hubia stafylokoky a streptokoky. Alkoholový roztok konopy je doporučeným prostriedkom na lokálnu aplikáciu a na zničenie organizmov odolných voči penicilínu. Konopu je možné aplikovať na kožu a na slizové blany vo forme masti obkladu alebo postreku.
* Depresia – v roku 1944 popísal dr. George Stockings syntetický kannabinoid Synhexyl ako “nový euforiant pre stavy mentálnej depresie”, obzvlášť vhodný na liečbu neurotickej depresie – v praxi najčastejšie sa vyskytujúcej psychickej poruchy.
* Analgetikum – oddávna sa konopné preparáty používajú k tíšeniu bolesti. V nižších dávkach zvyšuje THC analgetický účinok morfia o 500%. Pri dvojnásobnej dávke THC je efekt morfia desaťkrát silnejší.
* Alkoholizmus – v 19. storočí lekári doporučovali konopu ako liek na delirium tremens. V roku 1953 testovali lekári L. Thompson a R. Proctor syntetický kannabinoid Pyrahexyl pri liečení alkoholizmu a v sedemdesiatich prípadoch zo sto dosiahli pozitívne výsledky. Na Jamajke a Kostarike – v krajinách kde sa ľudia marihuanou bežne opájajú, je percento alkoholikov o mnoho menšie ako inde vo svete.
* Náplasti na kurie oká, artritída, reumatizmus, vykašliavanie, spánok a relaxácia, stres, migréna, zvýšenie apetítu a liečenie závislosti na opiátoch sú ďalšie zo zdokumentovaných možností medicínskeho využitia THC. Využíva sa aj syntetické THC – Dronabinol (obchodný názov Marinol), ale liečba touto psychotropnou látkou je približne desaťkrát drahšia a liečebné výsledky nie sú také uspokojujúce v porovnaní s použitím medicínskeho cannabisu.
Pridaj komentár