máj. 26 2010 / michal

Z botanického hľadiska, rastlinný druh Konopy tvorí niekoľko variant tej istej rastliny.

Tento fakt vyvoláva dlhú debatu v radoch odbornej verejnosti, na základe akých znakov klasifikovať jednotlivé poddruhy.

Odborníci v oblasti pestovania a kríženia konopy sa vo všeobecnosti prikláňajú k biochemickej metóde klasifikácie poddruhov.

Cannabis alebo konopa, je jediný rastlinný druh, ktorý obsahuje unikátny zhluk molekúl zvaný cannabinoidy (cannainoids). Veľké množstvo canabinoidov bolo identifikovaných, ale len dve majú rozhodujúci význam pri klasifikácii konopných poddruhov: THC je psychoaktívna zložka konopy a CBD tvorí jej protiváhu, ako antipsychoaktívna zložka.

Jeden poddruh konopy (známa ako konopa hašišná, konopa indická alebo marihuana, ale aj ganja a tráva) má vysoký obsah psychoaktívnej THC a nízky obsah CBD, čím táto rastlina nadobúda charakter drogy. Pestuje sa pre jej psychoaktívne účinky najmä v Indii, krajinách strednej Ázie a samozrejme v malých množstvách po celom svete.

Druhý poddruh konopy neobsahuje takmer žiadne THC, ale v rastline sa vyskytuje vo väčšom množstve antipsychoaktívne CBD, čím prestáva byť zaujímavý pre konzumentov marihuany, ale o to viac sa stáva zaujímavým pre priemysel. Všetky varianty tohto poddruhu nesú spoločné pomenovanie technická konopa (Hemp).